Poděkování primářky dětského oddělení

V neděli 22.6. jsem se setkala asi se dvěma stovkami nadšenců. Zúčastnila jsem se předání daru pro dětské odd. – velikost daru mě zaskočila. Překvapilo mě vřelé a milé přijetí, i když byla docela pěkná zima. Zahřála mě laskavost a bezprostřednost několika hodin mezi nadšenými „kolaři“ a teplá deka od pořadatelů. Přijela jsem a vůbec netušila jak krásná akce je deset let pořádaná několik km od Havl.Brodu.

Z webových stránek cituji: „Akce Ždírecký Triangl je 24hodinové setkání nadšenců na bicyklech všech druhů nebo koloběžkách.  Cyklistická 24 hodinovka je již tradiční setkání cyklistických nadšenců. Cílem setkání je ujet co nejvíce kilometrů. Každý účastník si měří ujetou vzdálenost na svém computeru. I když se vyhlašuje pořadí jezdců, nejde o závod, spíše o zažití neskutečné atmosféry se stejně naladěnými jedinci. Není nutno jezdit celých 24 hodin, je samozřejmě povoleno kdykoliv si odpočinout, pospat, pojíst či popít. Důležité je být na startu a na konci setkání v cíli.“

Jak jsem vyčetla na stránkách KPC Ždírec nad Doubravou, je to akce „prastará“ první fota jsem objevila na stránkách z r. 1931. Novodobá historie je desetiletá a X. ročník byl „pomáhající“. Jubilejní 10. ročník spojili pořadatelé s charitativní akcí pod názvem „KAŽDÝ KILOMETR POMÁHÁ“ při které, byl díky sponzorům každý kilometr proměněn na finanční hotovost.

sek
Předání šeku

Závod „jelo“ 146 – účastníků (95 mužů, 26 žen, 25 dětí). Celkem bylo najeto 30 215 km a každý km byl díky partnerům proplacen částkou cca 3,50 Kč.
“Vítěz“ za 24 hod. najezdil 640 km a druhý v pořadí 620 km. Pro mě naprosto nepochopitelná vzdálenost. Blíže viz: výsledky.

Jezdily i děti. Jedna z nejmladších účastnic Michalka napsala za pomoci rodičů o svých dojmech. Najela s tátou 83 km. Počasí minulého víkendu bylo velmi nevlídné, zima, slunko střídaly černé mraky, vítr a studený déšť.

Cyklisté „vyjezdili“ za podpory sponzorů 104 200 Kč. Za tyto peníze koupí dětské odd. „Světla“. O jaké přístroje se jedná, když zmiňujeme pouhá „světýlka“?
LED diodové fototerapeutické jednotky. Jde o léčebné zařízení pro novorozence. Velká většina novorozenců  má tzv.  „žloutenku“. Nejde o infekční onemocnění, ale o věkově vázanou obtíž novorozeneckého období. Každému novorozenému miminku se rozpadá po porodu určité množství červených krvinek. Z nich vzniká žluté barvivo – bilirubin a ten může u novorozence rychle stoupat až do zdraví ohrožujících hodnot. Tělíčko miminka se ho zbavuje cestou skrze játra, ale tato cesta není u malého dítěte příliš vyzrálá a tak se někdy bilirubin hromadí v tělíčku a miminko „zežloutne“. Léčbou této novorozenecké žloutenky je „modré světlo“ – vlnová délka modré barvy spektra. Toto světlo rozkládá bilirubin v kůži dítěte na jednodušší složky=fotodegradace a ty se lépe vyloučí z tělíčka a žloutenka postupně odeznívá. Na porodnici v Havl. Brodě se takto průměrně denně léčí cca 2-3 děti z více než 1300 novorozenců ročně.  Děti se léčí průměrně kolem 30 hod. ale některé stráví ve „světelné lázni“ i několik dní. Rozhodující pro délku léčby je krom jiného i výkonnost světelného zdroje. LED diodové lampy mají vyšší výkon, delší výdrž a doba, po kterou se dítě ozařuje se tak zkracuje. Během léčby „světýlkem“ bývá často dítě od maminky oddělené a má větší míru dozoru od sestřiček.
LED diodová fototerapeutická lampa zkracuje dobu léčby a tím i dobu nutného pobytu na porodnici. Nákupem těchto lamp jich bude mít novorozenecké odd. dostatek a tak bude moci převážná část „svícených“ miminek zůstávat s maminkami. To má veliký dopad na rychlost nástupu tvorby mléka, snížení obav maminek a v důsledku i možnost rychlejšího propuštění domů.

„Lampy“ na léčbu novorozenecké žloutenky pochopitelně nemocnice má, ale až na 1 výjimku nejde o LED diodové zařízení. Pro porodnici (pro děti a maminky) je nákup 2 léčebných  „světýlek“  velkým přínosem.

Žluté triko pro"žlutá miminka"
Žluté triko pro“žlutá miminka“

Každý účastník, hlavní sponzor i organizátoři, kteří také najeli stovky km se podepsali na žlutý trikot, který bude mít svoje viditelné místo na novorozeneckém odd. Nemocnice Havl. Brod.

Když jsem přebírala dary, bylo mi moc dobře i teplo z radosti nad novými „světýlky“ co budou pomáhat. Snad víc teplo mi bylo z atmosféry laskavosti a pohody, která vládla nedělním polednem, Teplo mi bylo z radosti nad nadšením a ochotou dát někomu díl svého času, najetých kilometrů, vyježděných korun a nad ochotou darovat „světýlka“.

Velmi děkujeme za poskytnutý dar všem cyklistům, pořadatelům z klubu …cyklistů Ždírec n.D. – pánům:  Aleši Bažoutovi, Jiřímu Fidlerovi, Luboš Plíhalovi, Leoši Pradáčovi. Děkujeme vedení města a všem sponzorům, kteří přispěli zhodnocením kilometrů.

Přejeme aby všem svítilo „světýlko“ radosti celý rok a měli síly na všechny další kilometry.

Za kolektiv dětského odd. velmi děkuje Magdalena Chvílová Weberová

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..