Počasí zklamalo, cyklisté nikoliv

Na startovní čáru se za mokra a zatažené oblohy postavilo celkem 67 mužů, které neodradilo nepříznivé počasí a ani 140 kilometrů po kopcích Žďárských vrchů.
V kategorii
A – muži (18 – 30 let) startovalo 32 účastníků
B – muži (31 – 45 let) startovalo 25 účastníků
C – muži (nad 45 let) startovalo 10 účastníků
Hned od startu roztočili cyklisté pedály na plné obrátky, a tak se začalo ukazovat, jak to vypadá s kvalitou startovního pole.
První velké stoupání na Františky, které bylo zahaleno v mlze, viditelnost byla snad padesát metrů, začalo rozdělovat peloton na větší či menší skupiny. Po sjezdu do Borové a následných kilometrech, které se jely více méně po rovině, se cyklisté přiblížili k Jimramovu, kde je čekalo 12% stoupání a pak prudký sjezd do Jimramovských Pavlovic.
Z Jimramovských Pavlovic začalo nejtěžší stoupání závodu, místy až 15% procentním stoupáním do Míchova až k nejvyššímu bodu závodu ve výšce 730 m.n.m..Tady se za povzbuzování místních fandů, za připomínek, že ten kopec jezdí na horších kolech, opravdu ukázalo, kdo se kolu věnuje častěji.
Potom cyklisté nabrali směr na Nové Město na Moravě a ve zvlněném terénu se pomalu přibližovali na občerstvovací stanici do Radňovic. Tam mohli vydatně doplnit energii a vydat se na dalších šedesát kilometrů závodu.
Čelní skupina, která se po bufetu trochu rozšířila do počtu asi patnácti závodníků, projela přes Žďár n. S. a nabrala směr na Ostrov n. Oslavou. Na kvalitní silnici za bočního větru bylo už znát, že se začíná taktizovat, takže se o tempo staralo jen pár jezdců. Pak následoval nebezpečný průjezd v Novém Veselí a za stále mokré vozovky se cyklisté dostali nad Matějov a následoval prudký a nebezpečný sjezd do Sázavy.
Ze Sázavy začalo patnáctikilometrové mírné, ale o to výživnější stoupání přes Velkou a Malou Losenici až před Havlíčkovu Borovou. Tam už skupina jela jenom v deseti a čekal ji nebezpečný sjezd po kostkách, který všichni bravurně zvládli. Pak už následovaly jen dva kopce a následný sjezd do Ždírce n. D..
V cílové rovince předvedla devítičlenná skupina přihlížejícím divákům souboj o přední umístění. Ještě dlouho po dojezdu prvních dojížděli skupinky, dvojice i jednotlivci do cíle a bylo na nich vidět, že si sáhli na dno svých sil.
Asi největším hrdinou byl pan Havelka Josef ze Žďáru nad Sázavou, který celou trasu absolvoval osamocen a do cíle přijel, když už byli ostatní účastníci na cestě do svých domovů.
Většina účastníků závodu si dopřála teplou sprchu a pak u studeného hlineckého piva probírali zážitky z průběhu závodu.
Po zpracování výsledků došlo k slavnostnímu vyhlášení výsledků. Celkový vítěz  II. ročníku cyklistického závodu Okolo Žďárských vrchů obdržel nádherný putovní pohár obce Ždírec nad Doubravou. Prvních pět v každé kategorii obdrželo hodnotné ceny a diplomy.
Nejen ti nejlepší, ale všichni, kdo se postavili na trať II. ročníku, si zasloužili bouřlivý potlesk za předvedený výkon.
Celou akci by nebylo možné uspořádat bez přispění všech sponzorů, zvláště OÚ ve Ždírci nad Doubravou a cyklistů KABA Sport Chotěboř. Poděkování za hladký průběh patří všem, kteří pomáhali v kanceláři závodu při zabezpečování trasy, na občerstvovací stanici, dopravní zdravotní službě Meditrans, MUDr. Novákové a za policejní doprovod dopravním inspektorům v Chrudimi a Žďáru n.S.
Druhý ročník lze považovat za úspěšný a tak nezbývá než za pořadatele z klubu cyklistů KABA Sport Chotěboř vás pozvat na ročník třetí.

Luboš Plíhal

Sponzoři 2. ročníku Okolo Žďárských vrchů:

 • OBECNÍ ÚŘAD ŽDÍREC NAD DOUBRAVOU
 • KABA SPORT CHOTĚBOŘ
 • TRUHLÁRNA A MODELÁRNA NOVÁK ZDENĚK ŽDÍREC NAD DOUBRAVOU
 • VZOR  ŽDÍREC NAD DOUBRAVOU
 • POTRAVINY A ZELENINA SOTONOVI ŽDÍREC NAD DOUBRAVOU
 • MIROSLAV STEHNO OBCHODNÍ A PORADENSKÁ ČINNOST ŽDÍREC NAD DOUBRAVOU
 • MODELÁRNA NOVÁK OLDŘICH ŽDÍREC NAD DOUBRAVOU
 • POTRAVINY JANÁČKOVÁ - ŠUTKOVÁ ŽDÍREC NAD DOUBRAVOU
 • DIIP ŽDÍREC NAD DOUBRAVOU
 • PIVOVAR HLINSKO
 • FIRMA HOLAS KRUCEMBURK
 • DAS ŽDÍREC NAD DOUBRAVOU
 • WOOD METAL KOHOUTOV

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..